Копенгаген, запуск!


COP RealTime. 07.12.2009

Сьогодні розпочалась найочікуваніша конференція року – самміт ООН зі зміни клімату в Копенгагені. Впродовж 10 днів світові лідери намагатимуться домовитись про долю своїх народів у 21 столітті. Мільйони людей надіслали делегатам свої підписи, малюнки, фото, відео-ролики з єдиним повідомленням: зупинимо зміну клімату разом. Цілі міста влаштовували вуличні акції, аби показати свою готовність протистояти змінам клімату.

Увага всього світу прикута до датського міста, де дуже скоро має бути створений дієвий план подолання кліматичної катастрофи. У цьому огляді — очікування експертів та враження активістів від першого дня конференції.

На урочистому відкритті самміту представники ООН, ЄС та США висловили свою віру в позитивні результати переговорів, повідомляє ЕкоКлуб «Зелена Хвиля».
І саме сьогодні на Блозі Кліматичних Мислителів (Climate Thinkers Blog) Міністр з питань конференції ООН зі зміни клімату Конні Хедегаард (Connie Hedegaard) опублікувала таке повідомлення « Є моменти в історії, коли світ може обрати різні шляхи для подальшого існування. Конференція СОР15 є одним з таких моментів: ми можемо обрати дорогу до чистого процвітання і стабільного майбутнього. Або ми можемо вибрати шлях у глухий кут і нічого не зважати на зміни клімату, залишаючи величезний рахунок, який доведеться сплатити нашим дітям та онукам. Насправді, це не такий уже і складний вибір.
Світ спостерігає. За останні роки, ми стали свідками безпрецедентної мобілізації народів. Студенти і професори, голови профспілок та НГО, політики, народні рухи, науковці та духовні лідери. Люди з усіх частин світу, усіх стилів життя підняли свій голос, вимагаючи, щоб ми діяли вже зараз. Одним із досягнень датського уряду стало створення сайту www.COP15.dk , на якому публікуються новини і ведуться незчисленні дискусії між читачами.» Значну роль молоді у вирішенні проблеми зміни клімату підкреслювала також координатор програми Секретаріату РКЗК ООН Пріті Бандарі у своєму інтерв’ю для « КліматІнфо».
В той же час, дехто із загальновизнаних авторитетів не у захваті від Копенгагенського процесу. Джеймс Хансен (James Hansen) – один з піонерів вивчення антропогенної зміни клімату, вважає, що економічні механізми, наприклад, торгівля дозволами на викиди, не вирішить проблеми. « Краще вже не підписувати ніякої угоди, ніж таку, що дозволить розвинутим країнам купувати «індульгенції» за свої викиди», каже експерт. Раніше цього року Хансен сказав, що пряме оподаткування пального є одним з найефективніших методів боротьби зі змінами клімату, повідомляє сайт СОР15.
На сьогодні багато країн вже представили свої плани по скороченню викидів парникових газів. Деякі країни, такі як Росія та США, змінили свої попередні позиції на більш амбітні в останні дні перед початком самміту. Ось перелік зобов’язань, котрі готові на себе взяти розвинуті країни світу.
ЄС -30% від рівня 1990 до 2020;
Норвегія -40%
Японія -25%
США -4% до 2020, -18% до 2025.
Канада, Австралія не перевищити рівень 1990 до 2020
Росія -20-25%
Білорусь -10-15%
Україна -20%
Всього розвинуті країни -11-15%
Треба відзначити, що українські наміри скоротити викиди на 20% по відношенню до 1990 року означають, насправді, збільшення викидів парникових газів. Адже сьогодні ми викидаємо лише половину від рівня 1990. Тобто, офіційно Україна збирається збільшувати обсяг викидів, що абсолютно не відповідає принципам рамкової конвенції зі зміни клімату. ЄС несхвально ставиться до такої позиції і пропонує Україні поставити більш дієву мету – мінус 60%. На сьогодні не відомо остаточно, яку позицію представить українська делегація на переговорах в Копенгагені. Проект документу із сумнозвісними 20% був розглянутий на засіданні кабміну 2 грудня цього року, не схвалений і відправлений на термінове доопрацювання. Які цифри з’явились в ньому після цього, сподіваємось дізнатись найближчими днями.
В Копенгаген з’їжджається молодь з усього світу, аби показати свою занепокоєність проблемою клімату. Інна Дацюк, активістка молодіжного кліматичного руху України, так висловлює своє враження від першого дня самміту « О, це неймовірно! 10 тис. людей, від рішення яких залежить наше майбутнє, зібрались разом. І…продовжують нічого не робити та не слухати науковців. Молодь як завжди активна та вже провела декілька акцій. Уся надія на те, що делегати мають вуха, щоб слухати і серце, щоб відчувати – інакше…».
В самому Копенгагені та в багатьох містах світу відбуваються акції на підтримку Копенгагенської угоди. 4 грудня відбулось засідання уряду Непалу на горі Еверест . Вчора в Москві проведи мистецьку акцію « Зелені блоги на дорозі» , 12 грудня відбудуться « кліматичні танці» в Києві. Впродовж усієї конференції Зелений кінотеатр показуватиме фільми про зміну клімату.
Слідкуйте за новинами з Копенгагену від " КліматІнфо" та " Зеленої Хвилі"